Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Int Ball dron na kosmické stanici v provozu

Uznání: JAXA, ISS, NASA

Co kdyby vás následovala roztomilá vznášející se koule, která by vás pořád fotila? Pak byste mohli být dnes kosmonautem na Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Zařízení JEM Internal Ball Camera neformálně zvané "Int-Ball", navrhla japonská kosmická agentura JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency), je o trochu větší než softball, může se samostatně vznášet a manévrovat, ale také se dá ovládat na dálku, může pořizovat snímky a videa s vysokým rozlišením a nemá nic společného s Hello Kitty. Int-Ball byl na ISS dopraven počátkem června a je navržen tak, aby pozemní kontrole umožnil lepší monitorování přístrojů a činností v ISS a přitom snnížil požadavky na čas lidských kosmonautů. Int-Ball se pohybuje zapínáním malých vnitřních ventilátorků a vidí kamerou, která je mezi jeho dvěma tmavýma očima.

Štítky: Dron, Int-Ball, ISS


30. vesmírný týden 2017

30. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 24. 7. do 30. 7. 2017. Měsíc po novu dorůstá k první čtvrti. Jupiter je večer už jen nízko a Saturn je za soumraku nad jihem. Nad ránem je Neptun nad jihem, Uran na jihovýchodě a nízko na severovýchodě jasná Venuše. Aktivita Slunce je opět nízká, skvrna zapadla. Přelety ISS budou tento týden vidět už i večer. V rubrice 100 pozorování najdeme upozornění na maximum meteorického roje Delta Akvaridy. K ISS by měla odstartovat kosmická loď Sojuz MS-05.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Trojice galaxií v Draku

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2017 obdržel snímek „Trojice galaxií v Draku“, jehož autorem je Jan K. Žehrovický. Souhvězdí Draka nenalezne na obloze každý. A to je to přitom souhvězdí velmi velké, nebo spíše dlouhé, obtočené okolo Velké a Malé Medvědice. Dokonce je viditelné po

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Další informace »