Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Daphnis a Saturnovy prstence

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Cassini

Co se to děje se Saturnovými prstenci? Nic moc, jen si malý měsíček dělá vlnky. Ten měsícek je 8-kilometrový Daphnis a vlny si dělá v Keelerově dělení Saturnových prstenců pouze svojí přítažlivostí, jak se pohupuje nahoru a dolů, ven a dovnitř. Na tomto snímku je vidět širokoúhlá verze už dříve zveřejněného snímku, který minulý měsíc pořídila kosmická sonda Cassini při jednom ze svých nových průletů závěrečného velkého finále. Daphnis je vidět hodně vpravo a vykazuje hřebeny, které nejspíše naakumuloval z částic prstenců. Daphnis byl objeven na snímcích z Cassini v roce 2005 a v roce 2009 při Saturnově rovnodennosti nashromáždil kopce částic tak vysoké, že když rovina prstenců mířila přímo ke Slunci, tak vrhaly zřetelné stíny.

Štítky: Daphnis, Saturn, Prstence


8. vesmírný týden 2017

8. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 2. do 26. 2. 2017. Měsíc je mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Planeta Venuše a nedaleký slabší Mars zůstávají na večerní jihozápadní obloze. V druhé polovině noci a ráno můžeme pozorovat Jupiter, za svítání také Saturn. Z komet je stále nejlepší večerní 2P/Encke, kometa 45P je příliš difúzní a tedy vizuálně ne tak pěkná. Z nabídky 100 pozorování máme tento týden výzvu zkusit dvě planetky, jeden zákryt hvězdy planetkou a konjunkci Marsu s Uranem. Na jižní polokouli navíc proběhne prstencové zatmění Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Od protisvitu k falešnému úsvitu

Je počátek února 2017. Soutěž „Česká astrofotografie měsíce“ vstoupila do svého 13. roku a my tu máme další nepřehlédnutelnou fotografii nebeských mysterií. Jejím autorem je východočeský astrofotograf Petr Horálek. I když, v případě Petra Horálka není žádná lokalizace přesná. Jeho putování

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše z rozhledny Mařenky

Venuše na noční zimní obloze z rozhledny Mařenky

Další informace »