Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z kosmické stanice: Planeta a Galaxie

Uznání: NASA, JSC, ESRS

Co byste viděli, pokud byste kroužili kolem Země na palubě Mezinárodní kosmické stanice? Spoustu skvělých pohledů, z nichž jeden byl zachycen v polovině roku 2015 na tomto snímku, který doslova bere dech. Zaprvé, nahoře jsou vidět části samotné kosmické stanice včetně solárních panelů. Pod stanicí je pás naší Galaxie Mléčné dráhy, který září kombinovaným světlem miliard hvězd, ale je zeslaben filamenty tmavého prachu. Ten pás červeného světla pod Mléčnou dráhou je světélkování vzduchu, kdy je zemská atmosféra excitovaná Sluncem a září ve specifických barvách. Pod červenou je vidět zelené světélkování vzduchu. Pod vzduchem je pochopitelně naše Země s rozhraním dne a noci neboli terminátorem u obzoru. Když planetu pokryjí mraky, tak jsou vpravo dole vidět blesky. Kosmonauté mezi svojí prací si z výšky nad Zemí užívají pohledů z kosmické stanice jako je tento už od roku 2000.

Štítky: Mléčná dráha, Země, Kosmická stanice, Mouse over


3. vesmírný týden 2017

3. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 1. do 22. 1. 2017. Měsíc bude kolem poslední čtvrti na ranní obloze. Večer je vidět jasná Venuše a slabý Mars na jihozápadě. V druhé polovině noci a hlavně ráno je pěkně viditelný Jupiter. Aktivita Slunce je velmi nízká, přesto se objevila na jeho povrchu skvrna. Na večerní obloze pomalu zjasňuje Enckeho kometa. Planetka Vesta bude v opozici. SpaceX si připsala první letošní úspěch, když vypustila družice a první stupeň dosedl na moři.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2237 - Rosetta (úzkopásmově)

Prosincové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. Stejně tak vlastně i celý rok 2016. A soutěž vstupuje do dalšího roku 2017, stejně jako organizace, která ji zaštiťuje a která letos slaví úžasných 100 let - Česká astronomická společnost. A ač je to k nevíře, již více než

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkúr v maximálnej západnej elongácii

Merkúr 22 minút po východe nízko nad obzorom v súhvezdí Strelca (vľavo) a Saturn v nad kaplnkou sv. Rozálie v Štefanovej.

Další informace »