Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Animace mračen na Jupiteru z Juno

Uznání Videa: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Gerald Eichstädt

Jak se pohybují mračna na Jupiteru? Snímky pořizované kosmickou sondou NASA Juno při jejím posledním průletu kolem Jupiteru byly po analýze a digitální interpolaci zpracovány do tohoto časosběrného videa. a tak pomohly odpovědět na tuto otázku. Osmisekundové zrychlené video digitálně interpoluje mezi dvěma snímky pořízenými po devíti minutách a odhaduje, jak se mračna na Jupiteru pohybovala během 29 hodin. Výsledek vypadá jako abstraktní psychedelický sen s kašmírským vzorem. Počítačová animace vědecky ukazuje, že kruhové bouře mají tendenci vířit, zatímco pásy a zóny se zdají plynout. Celkový pohyb není překvapující a dal se vidět na časosběrných videíchdříve, i když nikdy do takových podrobností. Zobrazená oblast je asi 4 krát větší, než Jupiterova Velká rudá skvrna. Výsledky ze sondy Juno neočekávaně ukazují, že počasové jevy zasahují hluboko pod oblačnou pokrývku.

Tisková konference 17. května 2018: Juno a nový Jupiter: Co jsme se doposud dověděli?

Štítky: Jupiter, Juno, Mračna


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »