Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otáčející se Měsíc z LRO

Uznání videa: LRO, Arizona State U., NASA

Nikdo v současnosti nemůže vidět Měsíc takto se otáčet. To proto, že pozemský Měsíc je slapově vázán se Zemí a tak k ní přivrací jen jednu stranu. Moderní digitální technologie ovšem umožňují kombinovat mnoho podrobných snímků, které odeslala družice LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) do virtuálního videa rotujícího Měsíce s vysokým rozlišením. Filmová smyčka začíná standardním pohledem na Měsíc ze Země. Do pohledu pod rovníkem se ale rotací rychle dostane Mare Orientale, velký kráter s tmavým středem, který je ze Země obtížné vidět. Celý lunární měsíc je zkondenzován do 24 sekund videa a zřetelně ukazuje, že k Zemi přivrácená strana Měsíce oplývá tmavými lunárními moři, zatímco odvrácené straně dominují jasné lunární vrchoviny. V současnosti se k Měsíci připravuje 20 různých projektů ze 4 různých zemí a většina z nich má očekávaný start buď letos, nebo příští rok.

Štítky: Měsíc, LRO, Rotace


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »