Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Venuše nad Cannon Beach

Uznání a copyright: James W. Young

Co je ten bod vedle Měsíce? Venuše. Před dvěma dny kolem Venuše pomalu postupoval srpek Měsíce a nejvíce se přiblížil na pouhé dva stupně. Tato konjunkce byla jedním z několika fotografických dobrodružství našeho Měsíce tento měsíc, protože, zaprvé, teprve před několika dny, 12. července, nastalo částečné zatmění Slunce. Nyní se Měsíc při pohledu ze Země zjasňuje, jelikož je jeho přivrácená strana stále více osvětlená. Za několik dní bude Měsíc za první čtvrtí a bude přibývat do úplňku. Příští týden se strana Měsíce, která je vždycky přivrácená k Zemi, stane úplně osvětlenou Sluncem. Dokonce i plná fáze přinese dobrodružství v podobě úplného zatmění hromového úplňku, který nastane 27. července. Nebojte se, že by se naše Luna unavila, protože příští měsíc 11. srpna zase nastane nov, který způsobí další částečné zatmění Slunce. Na snímku je zachycená Venuše s Měsícem z pláže Cannon Beach nad skalní formací na pobřeží v Oregonu (USA) známou jako Jehly. Asi hodinu poté, co byl pořízen tento snímek, otáčení Země způsobilo západ Venuše i Měsíce.

Štítky: Měsíc, Venuše, Západ slunce


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Capu di Muru

Tohle místo je jedno z pár u korsického Ajaccia, kde se dá nafotit noční obloha bez smogu okolních vesnic a měst. Na pláž jsem se dostal za cca hodinu a půl od silnice. Hladina byla rozbouřená a kapky vody párkrát dosáhly i na stativ, ale celkových cca 20 minut na popředí vodu dokonale zklidnilo.

Další informace »