Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy na Cerro Tololo

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN), AURA

Časný, svitem Měsíce ozářený podvečer po sobě zanechal klikaté stopy na silnici na meziamerickou observatoř na chilské hoře Cerro Tololo. Zapadající hvězdy za sebou zanechaly zase klikaté stopy na obloze. Časosběrný snímek a video z blízké hory Cerro Pachon, která je domovem dalekohledu Gemini Jih, zachytil poklidný pohled na pohoří na obzoru. Jasný pohled do dálky, který je z vrcholu hory možný, prochází několika vrstvami atmosféry. Proměnlivá atmosférická refrakce posunuje a bortí jindy zřetelné stopy hvězd při jejich západu. Stejný jev způsobuje zborcený vzhled Slunce a Měsíce, když na vzdáleném obzoru vycházejí nebo zapadají.

Štítky: Cerro Tololo, Stopy hvězd, Refraction


42. vesmírný týden 2016

42. vesmírný týden 2016

Přehled událostí na obloze od 17. 10. do 23. 10. 2016. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer velmi nízko na jihozápadě směřuje Venuše k Saturnu a ve Střelci je Mars. Neptun a Uran můžeme pozorovat téměř celou noc, pokud to dovolí Měsíc. Na ranní obloze můžeme před svítáním spatřit Jupiter. Aktivita Slunce se vrací k normálu (skvrn ubylo). K Marsu přilétá ExoMars 2016. Čeká nás několik přenosů ze startů raket. Kromě pondělních jde ještě o start kosmické lodi Sojuz MS-2 se třemi kosmonauty k ISS.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC7293 - mlhovina Helix

Přenesme se v duchu do vzdálené budoucnosti. Do velmi vzdálené budoucnosti. Přibližně 6 až 7 miliard let. A představme si ještě navíc, že jsme asi 700 světelných let daleko od Slunce. Tedy spíše od jeho pozůstatku. Podíváme-li se z tohoto našeho nového fiktivního domova zpět a namíříme-li

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc v druhé čtvrti

Další informace »