Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Největší známá hrouda

Uznání: Voyager 1, NASA

Tam, kde je ta slabá tečka ve středu se nachází největší známá hrouda. Je větší něž kterýkoliv kdy známý asteroid, měsíc či jádro komety. Je větší, než jakákoliv jiná planeta s pevným povrchem. (Nikdo ovšem neví, jak velké skaliska leží ve středech planet typu Jupiter nebo kolem jiných hvězd.) Sonda Voyager 1 pořídila tento snímek v roce 1990 zvnějšku Sluneční soustavy. Toto skalisko je tak velké, že díky své gravitaci dosahuje skoro kulového tvaru a drží si těžké plyny při povrchu. Včera tato hrouda začala další oběh kolem její mateřské hvězdy a to už asi po pěti miliardkrát, přičemž se otáčí kolem osy více jak 360 krát. Šťastný Nový rok Gregoriánského kalendáře všem lidským obyvatelům této hroudy jež nazýváme Zemí.

Štítky: Sluneční soustava, Země


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »