Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průběh zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Jak se naše Země pohybovala mezi Měsícem a Sluncem, zemský stín dopadal na Měsíc a tak ho učinil docela tmavým. Na fotografii nahoře rotace naší Země způsobila, že se Měsíc a hvězdy jeví jako čáry během čtyřhodinové expozice. V popředí je abbey benediktínského kláštera v Sant Llorenc del Munt v Gironě ve Španělsku, kde stojí již od jedenáctého století. Jak stín Země pohltil Měsíc, tak se čára Měsíce stala méně a méně jasná a prakticky zmizela během totality. V tom okamžiku Měsíc, který normálně září odraženým přímým slunenčním světlem zářil pouze slunečním světlem procházejícím přes atmosféru Země. Později mraky zakryly znovu se objevující Měsíc.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »