Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průběh zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Jak se naše Země pohybovala mezi Měsícem a Sluncem, zemský stín dopadal na Měsíc a tak ho učinil docela tmavým. Na fotografii nahoře rotace naší Země způsobila, že se Měsíc a hvězdy jeví jako čáry během čtyřhodinové expozice. V popředí je abbey benediktínského kláštera v Sant Llorenc del Munt v Gironě ve Španělsku, kde stojí již od jedenáctého století. Jak stín Země pohltil Měsíc, tak se čára Měsíce stala méně a méně jasná a prakticky zmizela během totality. V tom okamžiku Měsíc, který normálně září odraženým přímým slunenčním světlem zářil pouze slunečním světlem procházejícím přes atmosféru Země. Později mraky zakryly znovu se objevující Měsíc.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění


22. vesmírný týden 2018

22. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 28. 5. do 3. 6. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je nad severozápadem jasná Venuše a nad jihovýchodem Jupiter. Mars a Saturn zůstávají spíše ranními planetami. ISS dostala nové zásoby prostřednictvím nákladní lodi Cygnus. SpaceX už má za sebou v květnu dva starty a třetí je nachystán na tento týden. Před 160 lety byla objevena pěkná kometa Donati (1858).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc s Jupiterem v konjunkci

Další informace »