Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomie ze stíhačky F-18

Uznání: Dan Durda and Alan Stern (SwRI)

V období kvetoucích pozemských a vesmírných observatoří astronomové také používají přístroje na palubách letadel - nyní úspěšně zaznamenali zákryt planetky z výkonného tryskového letadla. Tato blikající animace představuje dvě digitalizované políčka z letových dat asteroidu číslo 308 "Polyxo" přecházejícím před nebo zakrývající slabou hvězdu blízko středu pole. Použitá kamera známá jako "Jihozápadní ultrafialový zobrazovací systém" Southwest Ultraviolet Imaging System (SWUIS-A) byla namontována v kokpitu tryskového letadla NASA F/A-18 (vložený snímek dole vlevo). Dřívější bitevník amerického námořnictva F/A-18 dokázal nalétnout do přesné polohy aby zaznamenal zákryt zatímco letěl nad mraky a většinou zatemňující zemské atmosféry. Časové zpracování údajů z SWUIS-A ze zákrytu ukáže velikost asteroidu, který je jinak příliš malý, že memůže být zobrazen ani Hubbleovým dalekohledem. Mezi budoucí letecké mise přístroje SWUIS-A bude možná patřit lov na vulkanoidy, předpokládané malé asteroidy obíhající Slunce uvnitř dráhy Merkura.

Štítky: Zákryt, Asteroid, F-18, Polyxo, Animated gif


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »