Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomie ze stíhačky F-18

Uznání: Dan Durda and Alan Stern (SwRI)

V období kvetoucích pozemských a vesmírných observatoří astronomové také používají přístroje na palubách letadel - nyní úspěšně zaznamenali zákryt planetky z výkonného tryskového letadla. Tato blikající animace představuje dvě digitalizované políčka z letových dat asteroidu číslo 308 "Polyxo" přecházejícím před nebo zakrývající slabou hvězdu blízko středu pole. Použitá kamera známá jako "Jihozápadní ultrafialový zobrazovací systém" Southwest Ultraviolet Imaging System (SWUIS-A) byla namontována v kokpitu tryskového letadla NASA F/A-18 (vložený snímek dole vlevo). Dřívější bitevník amerického námořnictva F/A-18 dokázal nalétnout do přesné polohy aby zaznamenal zákryt zatímco letěl nad mraky a většinou zatemňující zemské atmosféry. Časové zpracování údajů z SWUIS-A ze zákrytu ukáže velikost asteroidu, který je jinak příliš malý, že memůže být zobrazen ani Hubbleovým dalekohledem. Mezi budoucí letecké mise přístroje SWUIS-A bude možná patřit lov na vulkanoidy, předpokládané malé asteroidy obíhající Slunce uvnitř dráhy Merkura.

Štítky: Zákryt, Asteroid, F-18, Polyxo, Animated gif


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

přelet

fotka z videa přes newton 200/1000 s kamerou asi1600mm pro

Další informace »