Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars sprašový

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Atmosféra Marsu je poměrně tenká, ale pořád ještě když foukají mar?anské větry, tak zvětrávají a tvarují jeho povrch. Podobně jako důvěrně známé sprašové charakteristiky na Zemi i toto pole dun v marsovském kráteru Rabe předvádí obdivuhodné zvlnění hřbetů které vzniká, když se větrem přenášený materiál ukládá na návětrné straně a padá dolů po příkrých svazích na závětrné straně. Šipka označuje tmavé stopy, které jsou známkou marsovských písečných lavin, které spadly z příkrých svahů v nedávné minulosti. Na tomto ostrém pohledu s vysokým rozlišením jsou řetězce menších jasných dun spolu s křižováním tmavých stop, což může být důkazem místních větrných bouří s prašnými víry. Snímek má napříč asi 3km a byl pořízen 3.března 1999 sondou Mars Global Surveyor.

Štítky: Mars, Duny, Vítr


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »