Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstence kolem Beta Pictoris

Uznání: Paul Kalas (STScI) et al., WFPC2, HST, NASA

Blízkou hvězdu Beta Pictoris obklopuje neobvyklý prachový disk. Byl objeven v roce 1983 a astronomové se stále přesvědčují jak neobvyklý disk to je. Nedávné snímky a počítačové simulace ukazují, že disk obsahuje několik eliptických prachových prstenců větších než naše vlastní Sluneční soustava. Snímek nahoře pořízený kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope poskytl důkaz těchto prstenců stejně jako uzlíků na okrajích disku. Prstencový model přirozeně vysvětluje proč je disk více protažený na jedné straně než na druhé. Tyto prstence mohly vzniknout, když asi před 100 tisíci lety kolem Beta Pic prošla blízká hvězda. Astronomové hledají tuto hvězdu narušitele, která není viditelná jako hvězda v popředí na širším snímku. Beta Pic je vzdálená jen 50 světelných let a předpokládá se, že je domovem planet.

Štítky: Prach, Planetární soustava


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »