Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neptun adaptivní optikou

Uznání: AO Staff, Keck, LLNL

Z povrchu zemského se Neptun obvykle jeví jako mlhavá skvrna. Rozostřující efekty zemské atmosféry znemožňují čistší obraz. Ovšem tyto jevy se mohou podstatně snížit ohýbáním zrcadel ve stejném okamžiku, kdy se mění atmosféra. Mnoho velkých dalekohledů světa nyní implementuje systémy adaptivní optiky (AO), "gumová zrcadla", aby dosáhly nejjemnější podrobnosti, které tyto dalekohledy dokáží rozlišit. Nedávno desetimetrový dalekohled Keck II na Havajských ostrovech předvedl on-line přednosti adaptivní optiky. Snímek Neptuna nahoře ve třech infračervených barvách předvádí průzračnost nové techniky ve srovnání se snímkem Neptuna z dalekohledu Keck II bez AO.

Štítky: Neptun, Adaptivní optika


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »