Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vítr ze Slunce

Uznání: SOHO Consortium, UVCS, EIT, ESA, NASA

Naší sluneční soustavou fouká vítr ze Slunce. Chování kometárních ohonů jež se třepetají a vlní v tomto meziplanetárním vánku poskytlo astronomům první náznak jeho existence. Sluneční vítr tvoří elektrony a ionty vyvřívající z neuvěřitelně horké ale řídké sluneční korony proudící ven rychlostmi 250-400 mil/s (400-640 km/s) - nyní je známo, že ovlivňuje Zemi a jiné planety spolu s cestujícími kosmickými sondami. Na tomto kompozitním snímku z přístrojů EIT a UVCS na palubě družice SOHO je vidět struktura korony ukotvená ve slunečním magnetickém poli rozpínající se milióny mil nad slunečním povrchem. Tmavé oblasti známé jako koronární díry představují oblasti, kde vznikají nejvyšší rychlosti slunečního větru.

Štítky: Slunce, Korona, Sluneční vítr


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »