Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars uvnitř

Uznání: SVS, MOLA, MGS RS, NASA

Co je uvnitř Marsu? Od července 1997 pořizuje z oběžné dráhy podrobné snímky červené planety sonda Mars Global Surveyor (MGS) ale pod povrch se podívat nemůže. Nicméně variace gravitačního pole planety působí malé změny orbitální rychlosti sondy a tyto změny odpovídají vnitřním hustotním fluktuacím. Jemné změny dráhy byly měřeny pomocí MGS rádiového experimentu kombinovaného s topografickými údaji přesného laserového výškoměru MOLA (Mars Orbiter Laser Altimeter) a tak badatelé mohli vytvořit mapu tloušťky marťanské kůry. Na tomto z výsledků odvozeném barevném výsečovém diagramu odpovídá červená tenčím a modrá tlustším oblastem kůry jež se pohybuje po marsovském plášti. Z globální mapy kůry je patrný rozsah tloušťky od 20 mil (32km) do 50 mil (80km) a jsou zřejmé dramatické rozdíly mezi obecně tenčí kůrou na severní polokoulí a tlustší na jižní. Pro nově vzniklou planetu tenká kůra podporovala rychlé ochlazování a mohla dát vzniknout velkému severnímu oceánu na ranném Marsu.

Štítky: Mars, Plášť, Kůra


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »