Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Volně poletující planety v Orionu

Uznání: Philip Lucas (Univ. Hertfordshire) and Patrick Roche (Univ. Oxford), UKIRT

Tento snímek ve falešných barvách mladé hvězdokupy Trapéz v Mlhovině v Orionu byl pořízen infračervenou kamerou na vlnových délkách dvakrát tak dlouhých jak viditelné světlo. Infračervená data jsou částí citlivé přehlídky této blízké oblasti tvorby hvězd ve které astronomové identifikovali přes 500 kandidátů na prchavé hvězdy - hnědé trpaslíky. Hnědí trpaslíci jsou nepovedené hvězdy o hmotnosti tak malé (méně než 8% Slunce), že nemohou udržet termonukleární hoření vodíku, jež je pro slunci podobným hvězdám hlavní zdroj energie. Ve skutečnosti třináct z těchto nízkohmotných objektů spíše ukazuje důkazy, že mají hmotnosti více odpovídající obřím planetám. Tyto unášené, "volně poletující" planety jsou možná až tak malé jak osm hmotností Jupitera a asi vznikly ve hvězdokupě zhruba před miliónem let. Lze je detekovat na infračervených vlnových délkách, poněvadž jsou od vzniku stále horké, nakonec ale ochladnou a zeslábnou. Jestli je Trapéz typickou mladou hvězdokupou, pak výsledky přehlídky naznačují, že i když volně poletující planety mohou být docela běžné, tak jich není dost na rozřešení tajemství temné hmoty ve Vesmíru.

Štítky: Hnědý trpaslík, Mlhovina Orion, Extrasolarní planety


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »