Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlákna Labutí smyčky

Uznání: William P. Blair and Ravi Sankrit (Johns Hopkins University), NASA

Vzhledově jemná a křehká jsou tato vlákna z mezihvězdného plynu. Jsou součástí rozpínající se rázové vlny z prudké hvězdné exploze. Snímek pořízený v říjnu 1997 pomocí Wide Field and Planetary Camera 2 na palubě Hubbleova kosmického dalekohledu, je pohledem z blízka na pozůstatek supernovy známý jako Labutí smyčka (Cygnus Loop). Snímek ukazuje malou část z obrovské rázové vlny pohybující se směrem k hornímu okraji obrazu rychlostí kolem 179 kilometrů za sekundu a zářící světlem emitovaným atomy excitovaného vodíku. Není to jen další pěkný obrázek, protože tento snímek zprostředkoval též dramatické vědecké výsledky. Vědci jej v roce 1999 využili pro výrazné snížení široce přijímaného odhadu vzdálenosti a věku tohoto klasického pozůstatku supernovy. Podle nejnovějších měření se Labutí smyčka, ležící ve vzdálenosti jenom 1 440 světelných roků, rozpíná po dobu 5 - 10 tisíc let.

Štítky: Zbytek supernovy, Smyčka v Labuti, Rázová fronta


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »