Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třírozměrný pohled na oblaka Jupitera

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Na Jupiteru, obří planetě vládnoucí Sluneční soustavě, je každý den oblačný. Tato třírozměrná představa představuje zjednodušený model pohledu z rozmezí oblačných vrstev Jupitera. Je založena na obrazových a spektrálních datech pořízených sondou Galileo. Mezera mezi vrstvami oblačnosti a výškové rozdíly jsou zveličeny. Horní oblačná vrstva je závoj o tlouštce několika desítek mil. Výšky v spodní vrstvě oblačnosti byly barevně rozlišeny, světle modrá oblaka jsou vysoká a tenká, rudá jsou nízká a bílá vysoká a silná. Pruhy v dolní vrstvě směřují k tmavě modré oblasti, což je relativně jasná, suchá část atmosféry podobná místu, kam sestoupila atmosférická sonda z Galilea 7. prosince 1995.

Štítky: Jupiter, Galileo, Mračna, 3D


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »