Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srdce Orionu

Uznání: R. Thompson (U. Arizona) et al., NASA

V srdci mlhoviny v Orionu leží nově zrozená hvězda skrytá našemu pohledu prachem a plynem obřího Orionova molekulárního mračna číslo 1 (OMC-1). Hubbleova kamera NICMOS citlivá v neviditelných infračervených vlnových délkách dokáže zkoumat vnitřek OMC-1 detekcí infračerveného záření z mladých hvězdokup a z mezihvězdného prachu a atomů vybuzených jejich intenzivním hvězdným zářením. Na tomto snímku ve falešných barvách se jeví hvězdy a zářící prachová mračna jež také rozptylují světlo hvězd žlutooranžově, zatímco emise vodíku je modrá. Dramatický snímek vykazuje bohatství podrobností včetně mnoha vláken a oblouků plynu a prachu -- důkaz drastických přesunů poháněných vznikajícími hvězdami. Jasný objekt poblíž středu je masivní mladá hvězda "BN", pojmenovaná po objevitelích Becklinovi a Neugebauerovi. Skvrnité vzory a vlny obklopující BN a další jasné hvězdy jsou artefakty snímku.

Štítky: Star-formation, Hvězda, Molekulární mračno, Infračervený, Mlhovina Orion


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »