Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Asteroid 216 Kleopatra má tvar psí kosti

Uznání: Stephen Ostro et al. (JPL), Arecibo Radio Telescope, NSF, NASA

U asteroidu velikosti státu New Jersey jež obíhá Slunce mezi Marsem a Jupiterem byl objeven neobvyklý tvar psí kosti. Asteroid 216 Kleopatra zmapovaný nedávno pozemským radarem, odráží rádiové vlny tak dobře, že astronomové spekulují, že se většinou skládá z kovů jako jsou nikl a železa. Neobvyklý tvar a složení planetky 216 Kleopatra může být odvozen od centrální oblastí užasné kolize mezi většími asteroidy před miliardami let. Kleopatra není docela pevná - její povrch je volně zpevněná suť i když její jádro může obsahovat velké žíly pevného kovu. Kleopatra nikdy nezasáhne Zemi, ale může jednoho dne sloužit jako hodnotný zdroj surových stavebních materiálů.

Štítky: Asteroid, Kleopatra


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »