Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Asteroid 216 Kleopatra má tvar psí kosti

Uznání: Stephen Ostro et al. (JPL), Arecibo Radio Telescope, NSF, NASA

U asteroidu velikosti státu New Jersey jež obíhá Slunce mezi Marsem a Jupiterem byl objeven neobvyklý tvar psí kosti. Asteroid 216 Kleopatra zmapovaný nedávno pozemským radarem, odráží rádiové vlny tak dobře, že astronomové spekulují, že se většinou skládá z kovů jako jsou nikl a železa. Neobvyklý tvar a složení planetky 216 Kleopatra může být odvozen od centrální oblastí užasné kolize mezi většími asteroidy před miliardami let. Kleopatra není docela pevná - její povrch je volně zpevněná suť i když její jádro může obsahovat velké žíly pevného kovu. Kleopatra nikdy nezasáhne Zemi, ale může jednoho dne sloužit jako hodnotný zdroj surových stavebních materiálů.

Štítky: Asteroid, Kleopatra


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek blízkozemní planetky (311554) 2006 BQ147

Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka typu Aten 15.9 magnitudy se mezi hvězdami pohybovala rychlostí 9.91 obloukové vteřiny za minutu. Silně rušil Měsíc.

Další informace »