Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M101: Ultrafialový pohled

Uznání: Astro 2, UIT, NASA

Tato obrovská spirální galaxie Messier 101 (M101) je vyfotografována dalekohledem Ultraviolet Imaging Telescope (UIT). UIT letěl na oběžné dráze jako součást mise Astro 2 na palubě raketoplánu Endeavour v březnu 1995. Snímek byl zpracován tak, že barvy (od purpurové k bílé) reprezentují rostoucí intenzitu ultrafialového světla. Snímky galaxií jako je tato ukazují zejména mračna plynu s nově vzniklými hvězdami, mnohem hmotnějšími jak Slunce, jež silně září v ultrafialovém světle. Na druhou stranu na snímcích galaxií ve viditelném světle převládá žluté a červené světlo starších hvězd. Ultrafialové světlo, které je neviditelné lidskému zraku, je odstíněno atmosférickým ozónem a tak se ultrafialové snímky nebeských objektů musí pořizovat z vesmíru. M101 je asi 22 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Velké Medvědice (Ursa Major). Její populární přízvisko je galaxie Větrník.

Štítky: Spirální galaxie, M101, Ultrafialový


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »