Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubbleovo hloubkové pole

Uznání: R. Williams, The HDF Team (STScI), NASA

Jako barevné kousky cukroví vyplňují galaxie toto Hubbleovo hloubkové pole (Hubble Deep Field) jeden z vůbec nejvzdálenějších optických pohledů lidstva do Vesmíru. Nejslabší galaxie mají jen 30-tou magnitudu (asi čtyř miliardkrát slabší jak hvězdy ještě viditelné pouhým okem) a jsou nejvzdálenějšími galaxiemi a představují jak the Vesmír vypadal ve vzdálené minulosti, možná méně jak miliardu let po Velkém třesku. Pro Hloubkový snímek astronomové vybrali nezacloněnou oblast oblohy v souhvězdí Ursa Major (Velká medvědice) a zamířili tam kosmický dalekohled Hubble Space Telescope do jednoho místa po dobu 10 dnů a akumulovali a kombinovali spoustu samostatných expozic. S každou další expozicí se objevovaly slabší objekty. Konečný výsledek lze využít ke zkoumání tajemství vývoje galaxií a dětství Vesmíru.

Štítky: Galaxie, Kosmologie, Hubblovo hloukové pole


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »