Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krátery a balvany na Erosu

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Kamery sondy NEAR Shomaker nyní pořídily z velmi delikátní oběžné dráhy kolem asteroidu 433 Eros přinejmenším jednou snímky celého povrchu tohoto malého zvláštně tvarovaného světa. Tento dramatický pohled byl pořízen 7.července ze vzdálenosti 50 kilometrů a má napříč asi 1.8 kilometrů. Ukazuje stěny a okraje dvou velkých překrývajících se impaktních kráterů na horizontu. Masivní balvany, které mohou být zbytky z impaktů jsou rozhozeny kolem okrajů kráterů. Výrazný balvan na horizontu poblíž středu obrázku je asi 40 metrů dlouhý. Mise NEAR k Erosu ukázala, že na povrchu asteroidu jsou spolu s krátery a balvany také běžné rýhy a vyvýšeniny. Zatímco krátery jsou jasně impaktního původu, ostatní povrchové útvary zůstávají nadále hádankou. Dne 13.července zažehli operátoři motory sondy a posunuli sondu NEAR Shoemaker na dokonce ještě bližší dráhu ve výši 35 kilometrů, aby tak umožnili vyšší rozlišení pro studium povrchu.

Štítky: Asteroid, Eros, Kráter, Balvan


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »