Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Snový Mir

Uznání: STS-76 Crew, NASA

Snímek stanice Mir jako ve snu pořídili astronauté z raketoplánu Atlantis, když se chystali připojit se k ruské kosmické stanici při letu STS-76. S rozložitými přívěsky a slunečními panely se Mir podobá vrtošivému hmyzu vznášejícímu se 350 kilometrů nad novozélandským Jižním ostrovem poblíž Cook Straight. Koncem března 1996 dopravil Atlantis na Mir astronautku Shannon W. Lucid na pětiměsíční návštěvu a zvětšil tak obsazení stanice ze 2 na 3. Pak se v srpnu téhož roku při letu STS-79 vrátil, aby vzal Lucid zpátky a vysadil astronauta Johna Blahu. Od roku 1986, kdy byl Mir uveden do operačního stavu jej navštívilo přes 100 kosmických pasažérů z národů planety Země jako jsou Rusko, Spojené státy, Velká Británie, Německo, Francie, Japonsko, Rakousko, Kazachstán a Slovensko. Po společných tréninkových letech raketoplán-Mir na podporu Mezinárodní kosmické stanice skončilo v srpnu 1999 trvalé obsazení Miru. Provoz Miru, který je i nadále na oběžné dráze, je nyní určován komerčními zájmy.

Štítky: Raketoplán, Mir, Kosmická stanice, Nový Zéland


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »