Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Regolit na planetce Eros

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Z výše padesáti kilometrů nad Erosem se jeví povrch uvnitř jednoho z největších kráterů pokrytý neobvyklou látkou: regolitem. Tloušťka a složení povrchového prachu, který je regolitem zůstává předmětem hodně výzkumů. Hodně regolitu na planetce 433 Eros bylo asi vytvořeno početnými malými impakty v jeho dlouhé historii. Na tomto pohledu ve skutečných barvách pořízeném robotickou sondou NEAR-SHOEMAKER, jež v současnosti obíhá Eros, hnědé oblasti odpovídají regolitu, který byl chemicky pozměněn expozicí slunečnímu větru během mikrometeoritických impaktů. O bílých oblastech se předpokládá, že podstoupily poměrně menší expozici. Balvany viditelné uvnitř kráteru se jeví hnědé a tak ukazují, že jsou dost staré na to aby byl jejich povrch "opálen" slunečním větrem nebo jsou nějak pokryty nějakým tmavým regolitem.

Štítky: Asteroid, Eros, Regolit


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »