Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Regolit na planetce Eros

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Z výše padesáti kilometrů nad Erosem se jeví povrch uvnitř jednoho z největších kráterů pokrytý neobvyklou látkou: regolitem. Tloušťka a složení povrchového prachu, který je regolitem zůstává předmětem hodně výzkumů. Hodně regolitu na planetce 433 Eros bylo asi vytvořeno početnými malými impakty v jeho dlouhé historii. Na tomto pohledu ve skutečných barvách pořízeném robotickou sondou NEAR-SHOEMAKER, jež v současnosti obíhá Eros, hnědé oblasti odpovídají regolitu, který byl chemicky pozměněn expozicí slunečnímu větru během mikrometeoritických impaktů. O bílých oblastech se předpokládá, že podstoupily poměrně menší expozici. Balvany viditelné uvnitř kráteru se jeví hnědé a tak ukazují, že jsou dost staré na to aby byl jejich povrch "opálen" slunečním větrem nebo jsou nějak pokryty nějakým tmavým regolitem.

Štítky: Asteroid, Eros, Regolit


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »