Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hnědí trpaslíci v Trapézu Oriona

Uznání: G. Schneider (UofA), K. L. Luhman (CfA), et al., NICMOS IDT, NASA
WFPC2 data: C. O'Dell and S. Wong (Rice)

Jasné hvězdy nahoře jsou známé jako srdce Trapézu, otevřené hvězdokupy ve středu mlhoviny v Orionu. Spousta slabých objektů není dost dobře známa a upoutala pozornost teprve na nedávných snímcích v infračerveném světle. Předpokládá se, že těmito slabými objekty jsou hnědí trpaslíci a volné planety. Hnědí trpaslíci jsou hvězdy příliš malé na to, aby vytvářely ve svých jádrech energii slučováním vodíku (hydrogen) na helium. Přestože bylo v Orionu nalezeno mnohem více hnědých trpaslíků než horkých hvězd, jejich nízká hmotnost je činí neadekvátními k tomu, aby tvořily většinu temné hmoty očekávané v galaxiích a ve Vesmíru. Mozaika ve falešných barvách nahoře kombinuje snímky Trapézu z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope v infračerveném a viditelném světle. Na infračervených snímcích jsou vidět slabí hnědí trpaslíci o hmotnostech až pouhé jedno procento hmotnosti Slunce. Lze též vidět komplex pásů horkého plynu (jeví se modře) a chladnějšího jemného prachu, který blokuje záři a odrazy okolního světla hvězd.

Štítky: Orion, Trapéz, Hnědí trpaslíci


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »