Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antarktická ozonová díra se rozšiřuje

Uznání: Earth Probe, TOMS, NASA

Už je zase zpátky, větší než kdy předtím. Ozónová díra, která působila v nedávných letech tolik obav, se opět znovu vytvořila nad zemským Jižním pólem. Sezónní rekur rence ozónové díry se čekala, ale velikost díry nebyla nikdy větší tak časně v tomto období. Ozón je důležitý, neboť nás chrání před ničivým ultrafialovým slunečním zářením. Ozón je ovšem zranitelný chlorofluorouhlíky CFC a halony vypouštěnými do atmosféry. Větší velikost ozonové díry se asi vztahuje k neobvykle nízké teplotě, jež umožňuje zplodinám CFC jako je chlór reagovat s vyšší efektivitou s molekulami atmosférického ozónu. Na snímku ve falešných barvách nahoře pořízeném tento měsíc jsou nízké úrovně ozónu zobrazeny červenou a šedou.

Štítky: Země, Ozonová díra, Antarktida


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »