Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Středně hmotná černá díra v M82

Uznání: NASA/ CXC/ SAO

Černé díry jsou asi nejbizardnějšími stvořeními moderní astronomické zoologické zahrady. Po letech hledání černých děr buď jako hvězdných objektů v binárních hvězdných soustavách nebo enormně hmotných černých děr ve středech galaxií, mají nyní astronomové silné důkazy pro jiná exotická stvoření - středně hmotné černé díry. Vedoucího kandidáta z ultrahustého středního světa naznačuje detail na tomto ostrém rentgenovém snímku ve falešných barvách z vesmírné observatoře Chandra. Detail rentgenových zdrojů poblíž středu galaxie M82 s vybuchujícími hvězdami oříznutý ze snímku z Chandry zabírá asi 4000 světelných let. Samotná M82 je vzdálená asi 11 miliónů světelných let. Zdroj označený šipkou nedávno přesvědčivě demonstroval rentgenové charakteristiky objektu, jehož gravitační pole drží pohromadě více jak 500 krát větší hmotnost než je Slunce při objemu našeho Měsíce! Astronomové také zaznamenali, že na rozdíl od supermasivní variety, o níž se předpokládá, že se nachází ve středech galaxií, tako středně hmotná černá díra je asi 600 světelných let od středu M82. Teorie vzniku středně hmotných černých děr zahrnují zhroucení "hyperhvězd" vytvářených slučováním mnoha normálních hvězd nebo přímé spojení černých děr hvězdných hmotností.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Černá díra, M82


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »