Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Brázdy na Titanii

Uznání: The Voyager Project, NASA

Britský astronom Sir William Herschel objevil měsíce Titania and Oberon v lednu 1787. Nečetl Shakespeareův Sen noci svatojánské, ačkoliv prováděl první teleskopická pozorování měsíců planety Uran (planety, která sama byla objevena v roce 1781). V lednu 1986 se stal robotický průzkumník NASA Voyager 2 jedinou sondou, která navštívila vzdálený Uranův systém. Nahoře je snímek Titanie, Uranova největšího měsíce, snímek s největším rozlišením pořízený Voyagerem. Obrázek je složen ze dvou snímků zaznamenaných ze vzdálenosti 229,000 mil. Je na něm vidět ledový, kamenný svět , pokrytý impaktními krátery. Nápadný systém zlomů, některých až 1 000 mil dlouhých, je viditelný jako brázdy v blízkosti terminátoru (rozhraní světla a stínu). Podél stěn údolí nastavených slunci jsou viditelné usazeniny vysoce odrazivého materiálu, který může být jinovatkou. Velký impaktní kráter v blízkosti horního okraje, známý jako Gertrude, má kolem 180 mil v průměru. Na spodním okraji se 60 mil široký zlom Belmont Chasma, zařezává do kráteru Ursula. Titania sama má 1,000 mil v průměru.

Štítky: Voyager, Uranův měsíc, Titania, Herschel, Shakespeare


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »