Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed Centaura A

Uznání: E.J. Schreier (STScI) et al., HST, NASA

Fantastická směska mladých modrých hvězdokup, obrovských zářících plynných mračen a vetkaných tmavých prachových pásů obklopuje centrální oblast aktivní galaxie Centaurus A. Tato mozaika ze snímků kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope pořízených v modrém, zeleném a červeném světle byla zpracována tak, aby představila tento kosmický vír v přirozených barvách. Infračervené snímky z Hubblea také ukazují, že ve středu této aktivity jsou skryté disky hmoty spirálovitě padající do černé díry miliardkrát těžší než Slunce! Samotný Centaurus A je zjevně výsledkem srážky dvou galaxií jejíž pozůstatky trvale požírá černá díra. Astronomové předpokládají, že tento černoděrový ústřední motor generuje rádiovou, rentgenovou a gama energii vyzařovanou zdrojem Centaurus A a dalšími aktivními galaxiemi. Aktivní galaxie Centaurus A je blízko, ve vzdálenosti zhruba 10 miliónů světelných let a tak je dosti příhodnou laboratoří pro výzkum takovýchto silných zdrojů energie.

Štítky: Prach, Galaxie, Centaurus A


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »