Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pangea Ultima: Země za 250 miliónů let

Credit & Copyright: C. R. Scotese (U. Texas at Arlington), PALEOMAP

Čeká toto povrch Země? Povrch Země Země je rozdělen do několika velkých desek, které se pomalu posunují. Před 250 milióny let byly desky, na kterých spočívají současné kontinenty, rozmístěny dosti odlišně, tak, že všechny pevniny byly nakupeny dohromady do jednoho superkontinentu nyní nazývaného Pangea. Při projekci do budoucnosti budou přibližně za 250 miliónů let desky znovu tvořit jednu dominující pevninu. Simulace z projektu PALEAOMAP ukazuje tuto obří pevninu: Pangea Ultima. V té době bude Atlantský oceán pouze vzdálenou vzpomínkou a cokoliv bude obývat Zemi, bude schopné přejít ze Severní Ameriky do Afriky.

Štítky: Země, Pangea Ultima


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »