Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HETE 2 vzlétla na Pegasovi

Uznání: Courtesy MIT, NASA

Nad atol Kwajalein v pacifiku se 9.října na oblohu vznesl modifikovaný letoun Lockheed L-1011 The Stargazer. Do okřídlené rakety Pegasus zavešené pod velkým trupem třímotorového tryskáče byla vsazena družicová observatoř HETE-2 (High Energy Transient Explorer - 2). Pegasus byl odhozen od svého mateřského letadla a poté úspěšně vynesl na oběžnou dráhu družici HETE-2. Úkolem družice HETE-2 je vyhledávání gama vzplanutí, krátkých, náhodných záblesků vysokoenergetických fotonů z dalekého vesmíru. O gama vzplanutích se předpokládá, že jsou nejmocnějšími výbuchy ve Vesmíru, ale jen tak málo jich bylo studováno a zjištěna jejich poloha, že samotná podstata zábleskových zdrojů je nadále zahalena tajemstvím. Rentgenové a gama přístroje na HETE-2 budou moci rychle upozornit pozemské observatoře k zaměření na nadcházející jasné gama vzplanutí. HETE-2 je vidět ve špici rakety Pegasus s pečlivě složenými komunikačními anténami a slunečními panely.

Štítky: Gama vzplanutí, Hete-2, Pegasus


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »