Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vysokoenergetická flotila

Laskavostí: MSFC Historical Archive, NASA

Velmi úspěšná série NASA vysokoenergetických astrofyzikálních observatoří HEAO (High Energy Astrophysical Observatory) vypadá na pozadí planety Země jako flotila futuristických mezihvězdných křižníků. Na této starší ilustraci mají vesmírné dalekohledy označení A, B a C, ale jsou známy jako HEAO-1, HEAO-2 a HEAO-3. HEAO-1 a HEAO-2 měly za úkol ukázat pozemšťanům zázraky na rentgenové obloze a objevily tisíce nebeských zdrojů vysokoenergetického záření. HEAO-2, též známá jako Einsteinova observatoř, byla vypuštěna v listopadu 1978, poblíž data stých narozenin slavného fyzika a byla prvním velkým plně zobrazovacím rentgenovým dalekohledem. Poslední observatoř ze série - HEAO-3, byla vypuštěna v roce 1979 a měřila vysokoenergetické částice kosmického záření a gama záření. Tyto družicové observatoře byly dlouhé zhruba 18 stop (5.4m) a měly hmotnost kolem 7000 liber(3200kg). Po skončení misí všechny observatoře shořely v atmosféře.

Štítky: Rentgenový, Gamma ray, Heao, Satellites


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »