Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1410 1409: Intergalaktické spojení

Credits: William C. Keel (Univ. Alabama, Tuscaloosa), NASA

Tyto dvě galaxie spolu interakují překvapivým způsobem, spojením pomocí "hmotovodu" zakrývajícího materiálu, který mezi nimi běží více jak 20000 světelných let mezigalaktickým prostorem. Na pozadí světla hvězd je vidět silueta tmavého prachové pásu, který začíná u NGC 1410 (galaxie vlevo) a zamotává se kolem NGC 1409 (vpravo). Nedávná srážka páru, jež se nachází ve vzdálenosti asi 300000 miliónů let v souhvězdí Býka, pravděpodobně dala vzniknout tomuto poměrně tenkému proudu materiálu, který je široký pouze 500 světelných let. Snímek z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope dramaticky ilustruje, jak si galaxie vyměňují hmotu při srážce a také představuje výzvu současné představě o vývoji galaxií. Titánská srážka vyvolala vznik hvězd v NGC 1410, jak je patrné z modrých oblastí vzniku hvězd, ale v NGC 1409 zůstává nedostatek horkých mladých modrých hvězd, přestože pozorování ukaztují, že tam materiál proudí. Tyto dvě gravitací svázané galaxie jsou odsouzeny k další srážce v budoucnosti a časem ke splynutí do jedné galaxie.

Štítky: Star-formation, Prach, Galaxie, Interacting galaxies


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Labuť, Orel, Delfín, Lyra, Had, Hadonoš, Herkules, Lištička, Koníček, Šíp | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »