Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce

Uznání: Tunc Tezel

Večer 9/10 ledna nastalo první a v roce 2001 jediné úplné zatmění Měsíce, když měsíční úplněk prolétnul stínem Země. Na rozdíl od úplného zatmění Slunce je úplné zatmění Měsíce viditelné během jevu pro kohokoliv na noční straně planety. Noční strana pro tuto geocentrickou nebeskou událost zahrnovala Evropu, Asii a Afriku, kde bylo možné vidět Měsíc ponořený do tmavé části zemského stínu po 62 minut, jak prošel severně od středu stínu. Tento teleskopický snímek zatmělého Měsíce byl pořízen nedaleko Ankary v Turecku blízko středu totální fáze. Skutečnost, že severní část (nahoře) zatmělého Měsíce je zřetelně jasnější dokonce i při středu totality demonstruje, že zemský stín není uniformně tmavý.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »