Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce

Uznání: Tunc Tezel

Večer 9/10 ledna nastalo první a v roce 2001 jediné úplné zatmění Měsíce, když měsíční úplněk prolétnul stínem Země. Na rozdíl od úplného zatmění Slunce je úplné zatmění Měsíce viditelné během jevu pro kohokoliv na noční straně planety. Noční strana pro tuto geocentrickou nebeskou událost zahrnovala Evropu, Asii a Afriku, kde bylo možné vidět Měsíc ponořený do tmavé části zemského stínu po 62 minut, jak prošel severně od středu stínu. Tento teleskopický snímek zatmělého Měsíce byl pořízen nedaleko Ankary v Turecku blízko středu totální fáze. Skutečnost, že severní část (nahoře) zatmělého Měsíce je zřetelně jasnější dokonce i při středu totality demonstruje, že zemský stín není uniformně tmavý.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »