Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Helios Helium

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Tento snímek aktivního Slunce byl pořízen v ultrafialovém světle emitovaném ionizovanými atomy Hélia ve sluneční chromosféře. Hélium bylo poprvé objeveno na Slunci v roce 1868 a jeho jméno je přiléhavě odvozeno od řeckého slova Helios, což znamená Slunce. Objev učinil astronom Joseph Norman Lockyer (narozen 17.5.1836). Lockyer využil nedávno vyvinutou techniku spektroskopie, jež umožňuje rozložit sluneční světlo do spektra, a myšlenku, že každý prvek tvoří charakteristické spektrální vzory jasných čar. Při zatmění Slunce si povšimnul ve sluneční spektru žluté čáry, která nemohla být přiřazena žádnému prvku známému na Zemi. Pozemské hélium bylo konečně objeveno po téměř 27 letech, když spektrum hélionosného minerálu uranu poskytlo shodu s dríve detekovaným prvkem na Slunci. Hélium je je nyní známo jako druhý nejrozšířenější prvek (po vodíku) ve vesmíru.

Štítky: Slunce, Helium, Spectroscopy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »