Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterův mozek

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Plynný obr Jupiter s hmotností 320 krát větší než má planeta Země je největším světem ve Sluneční soustavě. Jupiter slavný svou Velkou rudou skvrnou je také znám svými pravidelnými rovníkovými mračnými pásy, jež lze vidět i v dalekohledech nevelkých rozměrů. Tmavé pásy a světle zbarvené zóny jupiterových mračných pásů jsou uspořádány planetárními větry, jež dosahují rychlostí až 300 mil za hodinu (480 km/h). Směrem k pólům Jupitera se oblačné struktury stávají více promíšené, jak je vidět na této jupiterově mozaika ze sondy Cassini, polární oblasti začínají připomínat něco jako mozek! V současnosti není dobře rozumět výrazné změně ve vzorech mračen od rovníku k pólům, ale možná může být důsledkem rychlé rotace Jupitera nebo konvektivními víry vytvářenými ve vysokých šířkách masivní ztrátou vnitřního tepla planety. Tento podrobný snímek Jupitera pořídila sonda Cassini při skončení milénia při letu k Saturnu.

Štítky: Jupiter, Cassini, Mračna, Pole


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »