Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Mz3: Mravenčí mlhovina

Uznání: R. Sahai (JPL) et al., Hubble Heritage Team, ESA, NASA

Proč není tento mravenec velkou koulí? Planetární mlhovina Mz3 byla odvržena hvězdou podobnou našemu Slunci, které je zcela jistě kulaté. Proč pak ale plyn, který proudí pryč vytváří mlhovinu ve tvaru mravence, která zcela zřetelně kulatá není? Příčinami mohou být vysoká tisícikilometrová rychlost vyvrhovaného plynu struktury dlouhé světelný rok a magnetismus hvězdy viditelné nahoře ve středu mlhoviny. Jedna možná odpověď je, že Mz3 skrývá druhou, slabou hvězdu, která obíhá blízko jasné hvězdy. Další hypotézy tvrdí, že plyn hvězdy tunelují její vlastní rotace a magnetické pole. Jelikož se centrální hvězda jeví jako podobná našemu vlastnímu Slunci, tak astronomové doufají, že vzrůstající porozumění historie tohoto obřího vesmírného mravence umožní užitečný náhled do možné budoucnosti našeho vlastního Slunce a Země.

Štítky: Planetární mlhovina, Mz3


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »