Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Hale Bopp ve vnější Sluneční soustavě

Uznání: Olivier Hainaut (ESO) et al., MPG/ESO 2.2-m Telescope, WFI, La Silla Observatory, ESO

Co se stalo s kometou Hale-Bopp? Nejjasnější kometa v posledních letech pokračovala do vnějších částí Sluneční soustavy a nyní od Slunce dále, než je Saturn. K překvapení mnoha je kometa Hale-Bopp stále aktivní, pokračuje ve vyvrhování plynu, ledu a prachových částic do prostoru. Nahoře je snímek komety Hale-Bopp z tohoto měsíce a kometu lze spatřit na jižní polokouli středně velkým dalekohledem. Za pokračující aktivitou komety Hale-Bopp může být velký rozměr jejího jádra, odhaduje se na 50 kilometrů. Neobvyklý tečkovitý vzhled většiny hvězd na snímku nahoře je způsoben 14 jednotlivými expozicemi pointovanými na kometu a nikoliv na hvězdy.

Štítky: Kometa, Hale-Bopp


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »