Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pestrá vodní oblaka nad Marsem

Uznání: Viking Project, USGS, JPL, NASA

Jedním z míst na Marsu, kde by mohla být nalezena voda, jsou oblaka. Na horním snímku jsou viditelná pestrá vodní oblaka těsně po východu slunce uvnitř a v okolí bludiště kaňonů známého jako Noctis Labyrinthus (labyrint vpravo). Vědci ovšem nevědí, jak tato oblaka vznikla a proč některá z nich uváznou uvnitř kaňonů. Jednou ze vzrušujících možností je voda, která se občas zkondenzuje ve oblastech stínu kaňonů, aby se následně vypařila do oblaků v okamžiku, kdy je vystavena rannímu slunci. Voda v jakékoliv formě vyskytující se na povrchu Marsu může být důležitá k podpoře života a případnému budoucímu lidskému průzkumu. Tento snímek pořídila sonda Viking Orbiter 1, která navštívila Mars v roce 1976. Oblast na něm pokrytá má v průměru kolem 100 km.

Štítky: Mars, Voda, Mračna


47. vesmírný týden 2017

47. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 11. do 26. 11. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran. Nad ránem je vidět nad jihovýchodem Mars, výše stoupá i Jupiter a mizí Venuše. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M42

Hmlovina v Orióne (nové spracovanie)

Další informace »