Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmický laser vytváří umělou hvězdu

Uznání a copyright: Fang Shi (U. Chicago) et al., AURA, NSO, NOAO, NSF

Někteří astronomové nemají rádi hvězdy. Fluktuace jasných hvězd mohou ukazovat jak se mění zemská atmosféra, ale v řadě případů neleží ve směru, kde je tato atmosférická informace potřebná, žádná jasná hvězda. Takže spíš než aby zkusili vyhladit signál existující hvězdy, astronomové vytvoří pomocí laseru hvězdu umělou přesně tam, kdy potřebují. Následné pozorování umělé laserové hvězdy může poskytnou tak detailní informace o rozmazání světla v zemské atmosféře, že většina tohoto efektu může být odstaněna rychle se měnícím zrcadlem. Tato adaptivní optika umožňuje provádět pozemská pozorování skutečných hvězd, planet a mlhovin s vysokým rozlišením. Umělá hvězda nahoře byla vytvořena čtyřwatovým laserem na Richard B. Dunn Solar Telescope na Sacramento Peak ve státě New Mexico.

Štítky: Laser, Artificial star


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »