Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antarktida slyšela malé množství hmoty ve Velkém třesku

Uznání a copyright: DASI, CARA, NSF

Ve zmrzlé tundře v blízkosti konce našeho světa naslouchají stále více sofistikované přístroje přesnějším ozvěnám vzniku našeho vesmíru. V pondělí byly oznámeny důkazy, získané nezávislou spoluprací tří takových přístrojů, jež jsou v souladu s modelem, podle kterého má náš vesmír pouze 5 procent normální hmoty a 95 procent temné hmoty nebo temné energie. Takové množství hmoty se předpokládá, aby náš vesmír mohl projít obzvlášť explozivní rannou fází velkého třesku známou jako inflace. Měření byla ve skutečnosti provedena na úhlové škále 1/10 stupně detekcí drobných fluktuací na mikrovlných frekvencích, které se odehrávají v záření kosmického pozadí. O těchto fluktuacích se astronomové domnívají, že byly způsobeny zvukovými vlnami procházejícími ranným vesmírem. Na snímku nahoře je zobrazen vzdálený přijímač přístroje Degree Angular Scale Interferometer (DASI) sloužící k záznamu jedné sady dat. Podobné výsledky byly v pondělí ohlášeny též projekty BOOMERANG a MAXIMA.

Štítky: Velký třesk, CMBR, Inflationary universe


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »