Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rekonstrukce asteroidu Eros

Credit : NEAR, JHUAPL, NASA

Asteroid Eros 433, který obíhá Slunce mezi Marsem a Zemí navštívila v únoru roku 2000 automatická sonda NEAR-Shoemaker. Více jak 100,000 snímků tohoto převalujícího se kosmického skaliska pořízených sondou NEAR bylo zkombinováno do vysokorozlišující kompozice nahoře. NEAR vědcům umožnil objevit, že Eros je jednoduchým pevným tělesem, že je téměř stejnorodohého složení a že vzniknul v ranném období naší Sluneční soustavy. Zůstávají ovšem záhady, například proč jsou některé balvany na povrchu rozbité. Dne 12.února 2001 mise NEAR dospěla ke svému dramatickému závěru, když došlo k tvrdému přistání na povrchu asteroidu a sonda přežila natolik dobře, že odeslala zpět analýzu složení povrchu regolitu. Pokud ji NASA znovu neoživí, tak zůstane pravděpodobně na asteroidu miliardy let jako památník lidského důmyslu na prahu třetího tisíciletí.

Štítky: Asteroid, Blízko, Eros


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »