Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolem Obloukovité kupy

Uznání: X-ray; NASA/CXC/Northwestern/F. Zadeh et al., IR; NASA/HST/NICMOS,
Radio;NRAO/VLA/C. Lang)

Obloukovitá hvězdokupa je nejkompaktnější známou kupou hvězd v naší galaxii a obsahuje zhruba 100 hmotných, mladých hvězd při průměru jednoho světelného roku. Obloukovitá hvězdokupa se nachází v souhvězdí Střelce (Sagittarius) ve vzdálenosti asi 25000 světelných let od planety Země a leží v okruhu 100 světelných let od supermasivní černé díry, o níž se předpokládá, že existuje v galaktickém středu naší Mléčné dráhy. Tato kombinace snímků v rádiovém, infračerveném a rentgenovém světle ilustruje bizardní galaktické okolí této hvězdokupy. Rádiová emise zobrazená červeně trasuje vláknové obloukovité struktury poblíž galaktického středu kolem polohy Obloukovité hvězdokupy. Ve zvětšeném vloženém snímku jsou zobrazena infračervená data, jenž ukazují některé jednotlivé hvězdy jako jasné bodové zdroje. Difuzní emise v modré obklopující hvězdokupu je rentgenový snímek ve falešné barvě plynu v okolním mraku o teplotě 60 miliónů stupňů, poprvé kdy bylo detekováno takové energetické halo hvězdokupy. Astronomové považují těsně nahuštěnou a poměrně blízkou Obloukovitou hvězdokupu za obdobu oblastí zuřivého vznikání hvězd v galaxiích vzdálených milióny světelných let.

Štítky: Hvězdokupa, Rádio, Star-formation, Galaktický střed, Infračervený, Rentgenové paprsky


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »