Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna v mlhovině Carina

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/STScI /NASA)

Bouřlivá mračna mlhoviny Carina se nachází 8000 světelných let daleko a září na jižní obloze planety Země. Tento pozoruhodný a podrobný snímek části slavné mlhoviny je kombinací expozic šesti různými filtry širokoúhlou kamerou Wide Field Planetary Camera 2 kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope v dubnu 1999. Ukazuje dramatické tmavé prachové uzlíky a komplexní charakteristiky tvářené větry a radiací hmotných a energetických hvězd v mlhovině Carina. Jak ale byly vygenerovány barvy na tomto snímku? Astronomické snímky vytvářené z údajů z Hubble Space Telescope lze poskládat z expozic s užitím poměrně úzkých filtrů, které ovšem neodpovídají barvám jenž rozezná lidské oko. Některé z filtrů dokonce převádí vlnové délky světla mimo viditelné spektrum. Expozice pořízené odlišnými úzkými filtry jako v tomto případě jsou přeloženy do viditelných barev, kde jsou kratším vlnovým délkám přiřazeny modřejší barvy a delším červenější. Toto barevné schéma reprezentuje spíš "chromaticky uspořádaný" způsob prezentace dat než snímek v přirozených barvách.

Štítky: Mlhovina, Eta Carina, Mlhovina Klíčová dírka


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »