Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloní chobot v IC 1396

Uznání a copyright: Robert Gendler

Mlhovina Sloní chobot, jako vystřižená z galaktické Kipplingovi Just So Story, fouká vítr přes emisní mlhovinu a komplexní kupu mladých hvězd IC 1396 rozprostírající se nahoře v souhvězdí Kefea (Cepheus) i daleko za ním. Jasné brázdy tvoří sugestivní tvary a ohraničují kapsy mezihvězdného prachu a plynu. Taková zapuštěná tmavá mračna kometárních tvarů obsahují surový materiál pro vznik hvězd. Poměrně slabá komplexní mlhovina IC 1396 vzdálená asi 3000 světelných let pokrývá na obloze oblast mnohem větší, než je vidět tady při zdánlivé šířce více jak 10 měsíčních úplňků. Tento podrobný teleskopický pohled je skvělou barevnou mozaikou dvou políček, jenž má za úkol sledovat 'nenasytný zvědavý kosmický chobot'.

Štítky: Mlhovina, Star-formation, Ic1396, Just so


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »