Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladý marťanský terén

Uznání: MOC, MGS, USGS, NASA

Co způsobilo jámy, brázdy a propadliny na jinak hladkém marťanském terénu? Jednou hypotézou je voda. Nedostatek kráterů na tomto místě ve středních šířkách ukazuje, že je terén podle geologických měřítek docela mladý, snad jenom 100000 let. Tehdy byl terén nasycen vodním ledem, ale led se brzy vypařil do řídkého marťanského vzduchu. Zbytkem mohl být křehký písečný škraloup, který lze větrem rozbít do jam a brázd. Mezi důsledky této hypotézy patří, že i marťanský rovník prochází epochami relativního sucha a mokra a že budoucí vesmírní cestovatelé možná budou moci najít vodu (led) v celkem mírném klimatu poblíž marťanského rovníku. Na snímku nahoře je mladý rozbrázděný terén, který také vykazuje tok z kopce dolů.

Štítky: Jupiter, Callisto, Life


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »