Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přízrak hořícího stromu

Uznání: ISUAL Project, NCKU / NSPO, Taiwan

Tento dramatický, křiklavě vybarvěný snímek pořídila nízkosvětelná kamera 7.června 2001. Ukazuje něco, co se zdá být "hořícím stromem" nad universitním kampusem National Cheng Kung University v městě Tainan na Taiwanu, ale hořící strom je ve skutečnosti letící červený přízrak 300 kilometrů daleko. Červené přízraky byly objeveny nedávno a pořád ještě je špatně rozumět optickým zábleskům, jenž jsou vidět tančící ve výškách od 30 do 90 kilometrů nad bouřkami. Červené přízraky jsou příbuznými blesků, vyskytují se na hranici atmosféry a byly spatřeny i astronauty z oběžné dráhy. Ať už je způsobuje cokoliv, tak červené přízraky se zablesknou obvykle jen na desetiny či setiny sekundy a charakteristicky mají podobu sloupů, prstů, stromů nebo mrkve.

Štítky: Blesk, Skřítci, Storms


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »