Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Paprsčité lunární krátery Tycho a Koperník

Uznání a copyright: Steve Mandel, Hidden Valley Observatory

V triedrech nebo malých dalekohledech oslnivý Měsíc je posetý impaktními krátery. Během částečných měsíčních fází jsou krátery podél terminátoru zvýrazněné ostře vrženými stíny. Když je ale Měsíc v úplňku, tak z některých kráterů vyráží systémy jasných radiálních linií nebo paprsků. Tento podrobný digitální snímek měsíčního úplňku zachycuje dva prominentní paprskovité krátery: Koperník (vlevo nahoře) a Tycho (vpravo dole), každý s rozsáhlým paprskovitým systémem utvářeným světle zbarvenými horninami vyvrženými při vzniku impaktního kráteru. Obecně jsou paprskovité krátery poměrně mladé, neboť jejich paprsky překrývají lunární terén. Ve skutečnosti je 85 kilometrů široký kráter Tycho s nejdále zasahujícími paprsky nejmladší velký kráter na přivrácené straně. Kráter Koperník(Copernicus) obklopený tmavým mořem, jenž krásně kontrastuje s jeho jasnými paprsky, má průměr 93 kilometrů.

Štítky: Měsíc, Kráter, Copernicus, Tycho, Ray crater


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »