Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemství v gama paprscích

Uznání: N. Gehrels, D. Macomb, D. Bertsch, D. Thompson, R. Hartman (GSFC), EGRET, NASA

Gama paprsky jsou nejenergetičtější formou světla a obsahují milion i více krát více energie než fotony viditelného světla. Pokud byste mohli uvidět gama paprsky, tak by důvěrně známé nebe stálic bylo nahrazeno nejbizardnějšími objekty známými moderní astrofyzice, přičemž některé jsou neznámé. Když přístroj EGRET na palubě oběžné Comptonovi gama observatoře přehlížel v dekádě 1990 oblohu, tak katalogizoval 271 nebeských zdrojů vysokoenergetických gama paprsků. Některé z nich badatelé identifikovali s exotickými černými děrami, neutronovými hvězdami a vzdálenými vybuchujícími galaxiemi. Ale 170 katalogizovaných zdrojů vyobrazených nahoře na mapě celé oblohy zůstává neidentifikováno. Hodně zdrojů na této tajemné gama mapě pravděpodobně náleží k již známým gama zářičům a jsou prostě zakryté nebo příliš slabé, než aby mohly být pozitivně identifikovány. Ovšem astronomové upozorňují na pás zdrojů procházející rovinou galaxie, zde se promítají do středu mapy, jenž mohou reprezentovat velkou neznámou třídu galaktických gama zářičů. Neidentifikované zdroje by mohly zůstat v každém případě záhadou až do plánovaného vypuštění citlivějšího kosmického velkoplošného gama dalekohledu Gamma-ray Large Area Space Telescope v roce 2005.

Štítky: Gama záření, Neidentifikované zdroje, All sky


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »