Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magnetary na obloze

Uznání snímku: E. L. Wright (UCLA), COBE Project, Courtesy MSFC, NASA

Na tomto infračerveném snímku galaktického středu jsou označené polohy kandidátů na magnetary, o nichž se předpokládá, že jsou nejsilnějšími magnety v galaxii. Tyto kosmické elektrárny klasifikované jako měkké gama opakovače (Soft Gamma Repeaters - SGR) a anomální rentgenové pulsary (Anomalous X-ray Pulsars - AXP) jsou pravděpodobně rotujícími, supermagnetickými neutronovými hvězdami asi o velikosti města. Jak je silné magnetické pole magnetaru? Magnetické pole Země, jenž natáčí střelkou kompasu měří asi 1 Gauss, nejsilnější pole dosažitelná v pozemských laboratořích mají asi 100 000 Gaussů, zatímco monstrózní magnetické pole magnetaru se odhaduje až na 1 000 000 000 000 000 Gaussů. Tak silný magnet umístěný v poloviční vzdálenosti k Měsíci by snadno vymazal vaši kreditní kartu a vytáhl vám propisky z vašich kapes. Magnetar SGR 1900+14 vygeneroval v roce 1998 ze vzdálenosti asi 20 000 světelných let silný záblesk gama záření, jenž detekovalo hodně družic. O tomto výronu vysokoenergetického záření je nyní známo, že měl měřitelný vliv na ionosféru Země. Magnetické pole na povrchu magnetaru je tak silné, že se předpokládá, že bortí a posunuje kůru neutronové hvězdy a generuje intenzivní vysokoenergetická vzplanutí.

Štítky: Magnetické pole, Magnetar, Neutronová hvězda


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »