Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc A Slunce

Composite Image Uznání: Fred Espenak (courtesy of www.MrEclipse.com)

Dnešní kompozitní snímek byl vytvořen z 22 separátních snímků Měsíce a Slunce a všechny byly pořízeny z Chisamba v Zambii během úplné fáze zatmění Slunce 21. července 2001. Vícenásobné expozice byly digitálně zpracovány a zkombinovány do jednotného obrazu plného podrobností, jenž by žádná jednotlivá expozice kamerou nebo pozorování pouhým okem nemohlo snadno vyjevit. Nejúžasnější jsou neuvěřitelně tekoucí proudy ve vnější atmosféře Slunce nebo ve sluneční koroně, jenž je obtížné uvidět kromě podívané při úplném zatmění. A dále, na přivrácené tmavé straně Měsíce lze též spatřit útvary osvětlené slunečním světlem odraženým od Země v úplňku. Hned za východním okrajem Měsíce (vlevo) se zdá se, jak by tam visela obrovská sluneční protuberance, zatímco o průměr dále na východ zatmělého Slunce je poměrně slabá hvězda (4. mag) 1 Geminorum.

Štítky: Měsíc, Sluneční zatmění, Sluneční korona, Composite image


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »