Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc A Slunce

Composite Image Uznání: Fred Espenak (courtesy of www.MrEclipse.com)

Dnešní kompozitní snímek byl vytvořen z 22 separátních snímků Měsíce a Slunce a všechny byly pořízeny z Chisamba v Zambii během úplné fáze zatmění Slunce 21. července 2001. Vícenásobné expozice byly digitálně zpracovány a zkombinovány do jednotného obrazu plného podrobností, jenž by žádná jednotlivá expozice kamerou nebo pozorování pouhým okem nemohlo snadno vyjevit. Nejúžasnější jsou neuvěřitelně tekoucí proudy ve vnější atmosféře Slunce nebo ve sluneční koroně, jenž je obtížné uvidět kromě podívané při úplném zatmění. A dále, na přivrácené tmavé straně Měsíce lze též spatřit útvary osvětlené slunečním světlem odraženým od Země v úplňku. Hned za východním okrajem Měsíce (vlevo) se zdá se, jak by tam visela obrovská sluneční protuberance, zatímco o průměr dále na východ zatmělého Slunce je poměrně slabá hvězda (4. mag) 1 Geminorum.

Štítky: Měsíc, Sluneční zatmění, Sluneční korona, Composite image


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »