Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jihozápadní Andromeda

Uznání a Copyright: Satoshi Miyazaki (NAOJ) et al., Suprime-Cam, Subaru Telescope, NOAJ

Tento nový kompozitní snímek jihozápadní oblasti M31 z dalekohledu Subaru ukazuje mnoho nikdy předtím nerozlišených hvězd, mlhovin a hvězdokup. Starší populace hvězd poblíž středu Andromedy způsobuje žlutou barvu viditelnou vlevo dole. Mladé modré hvězdy se nachází ve spirálních ramenech vpravo nahoře. Emisní mlhoviny jsou červené, otevřené hvězdokupy jsou modré a vinoucí se pruhy tmavého prachu zdůrazňují vířícího giganta. Asi 2.5 milionů světelných let vzdálená Andromeda a naše Mléčná dráha jsou největšími galaxiemi v Místní skupině galaxií. Pochopení M31 pomáhá astronomům porozumět naší vlastní Galaxii Mléčné dráze, jelikož jsou obě tak podobné.

Štítky: M31, Andromeda, Subaru


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »