Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prvky v pozůstatcích

Uznání: J.Hughes (Rutgers) et al., CXC, NASA

Masivní hvězdy tráví své krátké životy zuřivým spalováním nukleárního paliva. Při vysokých teplotách a hustotách v jádrech hvězd se slučováním jader lehkých prvků jako je vodík a helium vytváří těžší prvky jako uhlík, kyslík atd. v posloupnosti končící železem. A tak výbuch supernovy, nevyhnutelný a spektakulární odchod hmotné hvězdy, odvrhuje zpět do vesmíru trosky obohacené těžšími prvky, jenž se stanou součástmi jiných hvězd a planet (a lidí!). Tento podrobný rentgenový snímek ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra ukazuje takový horký, rozpínající se hvězdný mrak trosek o průměru asi 36 světelných let. Tento zbytek po supernově katalogizovaný jako G292.0+1.8 v jižním souhvězdí Kentaura (Centaurus) vznikl z hmotné hvězdy, která vybuchla jak se odhaduje asi před 1600 lety. Modravé barvy zvýrazňují vlákna plynu o mnohamilionových teplotách, jenž jsou výjmečně bohatá na kyslík, neon a hořčík. Bodový objekt na snímku z Chandry hned pod středem vlevo nabízí myšlenku, že obohacující supernova též vytvořila ve svém pozůstatku pulsar, rotující neutronovou hvězdu pozůstávající ze zhouceného hvězdného jádra.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, G292.0+1.8, Nucleosynthesis


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »