Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neptunova velká tmavá skvrna: Je pryč ale není zapomenuta

Uznání: Voyager Project, JPL, NASA

Když v srpnu 1989 proletěla sonda NASA Voyager 2 kolem vzdáleného Neptuna, tak byli astronomové šokováni. Jelikož Neptun příjmá pouze 3 procenta slunečního světla jako Jupiter, tak očekávali, že najdou nečinnou, tmavou, chladnou planetu. Místo toho snímky z Voyageru odhalily důkazy dynamického a turbulentního světa. Jedním z nejspektakulárnějších objevů byla Velká tmavá skvrna, zde zobrazená v detailu. Překvapivě byla co do velikosti a stejnou relativní jižní šířkou srovnatelná s Jupiterovou Velkou rudou skvrnou, tedy se jeví jako podobný rotující bouřkový systém. Rychlost větru u skvrny byla naměřena až 1500 mil za hodinu, nejvyšší rychlost zaznamenaná na jakékoliv planetě. Údaje z Voyageru také ukázaly, že se Velká tmavá skvrna výrazně měnila co do velikosti během krátkého průletu. Když se v roce 1994 na planetu podíval Hubble Space Telescope, tak skvrna vymizela, jen byla nahrazena jinou tmavou skvrnou na severní polokouli planety!

Štítky: Neptun, Dark spot, Voyager 2


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »