Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy nad korejskou observatoří

Uznání a copyright: O Chul Kwon (SoBaekSan National Observatory)

Při meteorickém dešti Leonid nastaly dva vrcholy. První se dal nejlépe pozorovat v časných ranních hodinách 18.listopadu v Severní Americe, zatímco druhý vrchol s téměř dvojnásobnou intenzitou toho prvního nastal o 8 hodin později a byl nejlépe vidět z Asie. Na snímku nahoře je pohled na Národní observatoř SoBaekSan v Koreji při druhém vrcholu Leonid, jenž začal ve 3:50 ráno místního času. V pozadí jsou vidět početné Leonidy dosti jasné na to, aby byly vidět přes světlo pozadí i při 40 minutové expozici. Místní pozorovatelé hlásili při tomto výronu v průměru jeden meteor za sekundu. Meteorický déšť Leonid může být v příštím roce dokonce ještě intenzivnější, ale bude muset soutěžit ze září téměř celého úplňku.

Štítky: Comets, Comet Linear WM 1, Southern hemisphere


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »